Jak pečovat o kovový stůl a lavičky?
Několikrát do roka mě zákazníci kontaktují s dotazem, jak pečovat o kovový stůl a kovové lavičky, případně jak nábytek zazimovat. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl sepsat přehledný článek, který je shodný pro kovový stůl i kovovou lavičku a židli.
Údržba nového nábytku – právě sedíte na novém nábytku a přemýšlíte, co by bylo vhodné udělat pro to, aby vám vydržel v tomto stavu dlouhá léta. Zvolené materiály a koncepce nábytku je navržena tak, aby vyžadovala co nejméně údržby. Díky vlastnostem dřeva, které se během jeho životnosti sesychá, je vhodné kontrolovat dotažení šroubů, které spojují dřevěnou a kovovou část stolu. U nového nábytku nic nezkazíte kontrolním dotažení po měsíci od montáže a následně v cca dvouměsíčních intervalech. V následující sezóně postačí dotažení 1-2 x ročně dle potřeby. Varovným signálem pro dotažení šroubů je vyklání stolu. V tomto případě doporučuji okamžitě dotáhnout šrouby, jelikož by mohlo dojít k vymačkání děr, díky čemuž by bez odborného zásahu nebylo možné uvést stůl do původního stavu.
Údržba kovu – Pokud váš výběr padl na kovové podnože bez povrchové úpravy, doporučuji neprodleně ošetřit povrch vhodnou povrchovou úpravou pro zamezení rezivění. V případě podnoží s povrchovou úpravou – komaxit není potřeba zvláštní údržba. Čistění lze provádět jemným vlhčeným hadříkem, případně mýdlovou vodou.
Údržba dřevěných fošen – Fošny pro můj nábytek natírám 2 vrstvami tenkovrstvé lazury, jež dřevo dostatečně chrání před povětrnostními vlivy, které na dřevo celoročně negativně působí. Bohužel žádná povrchová úprava není věčná, a tak je zapotřebí jí pravidelně obnovovat. Nelze stanovit přesný interval, ale všeobecně je považováno období mezi 2–3 lety jako vhodná doba pro obnovování nátěru. Pro případ obnovení nátěru si níže dovolím vypsat označení barev, které používám pro nátěr.
Použité odstíny nábytku:
Jedle XHC 610
Světlý Ořech XHC 616
Ořech Antik XHC 617
Palisandr XHC 619

Zazimování kovového nábytku – Použité materiály na kovovém nábytku jsou navrženy tak, aby odolávaly povětrnostním vlivům po dlouhá léta. Pokud však máte v zimním období volné místo ve sklepě, či pod přístřeškem, určitě tím nic nezkazíte. Pokud takovou možnost nemáte, a i přesto chcete nábytku přilepšit, doporučuji vzít dvě dlažební kostky a podložit jimi stůl na jedné straně (ne z čela). Díky podložení bude stůl nakloněný a voda včetně sněhu odteče. U lavičky toto není potřeba, jelikož sedáky jsou již z důvodu ergonomie nakloněné.
Rozhodně nedoporučuji používat žádné přehozy a plachty!
V případě, že dojde k přikrytí nábytku neprodyšným materiálem, dochází k celoroční kondenzaci vody mezi ochranným obalem a dřevem, které je tak celoročně ve vlhku. Dřevo při působení tepla a vlhka degraduje (hnije) nejrychleji.